Skip to content

314 Shilling Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1986

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Apr 2, 1992

Property Information

Block417.02
Lot314
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6302

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,663
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
38%
Improvement Value:$269,000
62%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,676-0.4%
2024$6,704+5.4%
2023$6,361+1.4%
2022$6,276+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft1,663DeedBook 1855, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$112,990
DeedBook 1560, Page 464