Skip to content

93 Mcguffy Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1958

Last Sale Date
Aug 22, 2057

Property Information

Block419
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,454
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,100
52%
Improvement Value:$294,800
48%
Total Assessment$613,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,468+2.0%
2024$9,284+5.9%
2023$8,767+4.4%
2022$8,395+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft3,454DeedBook 1793, Page 94

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 1782, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1958