Skip to content

104 Lynch St

Somerset, NJ 08873

Built 1957

Last Sale Date
Aug 1, 2061

Property Information

Block419
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class17
Description1SB 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,385
Acreage1.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$352,600
41%
Improvement Value:$501,300
59%
Total Assessment$853,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,646-0.1%
2024$12,660+0.2%
2023$12,639+2.3%
2022$12,352+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957