Skip to content

88 Charles St

Somerset, NJ 08873

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 30, 2018

Property Information

Block419
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6401

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,704
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,200
47%
Improvement Value:$373,200
53%
Total Assessment$708,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,735+1.0%
2024$10,630+3.1%
2023$10,311+3.4%
2022$9,973+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,704DeedBook 7081, Page 1991Recorded11/2/2018

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5477, Page 1449

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 1492, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1930