Skip to content

17 Westlake Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1987

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Oct 29, 2010

Property Information

Block424.02
Lot11.19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8602

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,522
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,000
40%
Improvement Value:$260,300
60%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,758-2.8%
2024$6,954+4.8%
2023$6,636+5.6%
2022$6,285+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,522DeedBook 6367, Page 2863

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 2018, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$92,900
DeedBook 1545, Page 883