Skip to content

160 Willow Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1927

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Oct 26, 1979

Property Information

Block427
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8502

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,750
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$352,100
68%
Improvement Value:$165,700
32%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+15.9%
2024$7,084+12.3%
2023$6,308+4.8%
2022$6,018-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 1410, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1927