Skip to content

23 First St

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$34,800
Last Sale Date
Jun 29, 1972

Property Information

Block462
Lot30
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,690
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,100
59%
Improvement Value:$258,100
41%
Total Assessment$624,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,616+12.7%
2024$8,530+12.5%
2023$7,584+3.8%
2022$7,305-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$34,800

To:

Sq Ft1,690DeedBook 1263, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1965