Skip to content

60 Hollywood Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1951

Last Sale Date
Nov 20, 2067

Property Information

Block443
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class16
Description1SBL 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,972
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$393,100
59%
Improvement Value:$270,300
41%
Total Assessment$663,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,508+14.2%
2024$9,205+9.4%
2023$8,413+3.3%
2022$8,146-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951