Skip to content

66 Hollywood Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1979

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block443
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,774
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,500
56%
Improvement Value:$305,300
44%
Total Assessment$698,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,952+13.2%
2024$9,672+10.4%
2023$8,763+3.0%
2022$8,504-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,774DeedBook 6979, Page 182

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,774DeedBook 6806, Page 1025Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$94,850
DeedBook 1415, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1979