Skip to content

77 Hollywood Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Date
Sep 13, 2054

Property Information

Block446
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8501

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,680
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$372,600
57%
Improvement Value:$276,400
43%
Total Assessment$649,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,212+15.6%
2024$8,835+11.6%
2023$7,917+3.6%
2022$7,645-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 7501, Page 3500Recorded4/18/2023

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 6826, Page 3712Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 5767, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1955