Skip to content

83 Evelyn Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1974

Last Sale Date
Sep 23, 2011

Property Information

Block45
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class17
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,336
Acreage0.71

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$280,900
44%
Improvement Value:$357,500
56%
Total Assessment$638,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,376-0.1%
2024$10,388+14.3%
2023$9,088+0.1%
2022$9,077+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6177, Page 3821

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2204, Page 860

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 1589, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1974