Skip to content

27 Garden Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1934

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block51
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,396
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,200
42%
Improvement Value:$387,700
58%
Total Assessment$662,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,645+0.5%
2024$10,594+6.4%
2023$9,958-0.1%
2022$9,967+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,396DeedBook 7091, Page 299Recorded12/26/2018

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 5067, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1934