Skip to content

19 First St

Somerset, NJ 08873

Built 1971

Last Sale Date
Dec 7, 2001

Property Information

Block462
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8601

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,014
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$366,100
67%
Improvement Value:$183,600
33%
Total Assessment$549,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,939+14.7%
2024$7,795+15.9%
2023$6,727+4.7%
2022$6,423-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971