Skip to content

3011 Rt 27

Franklin Park, NJ 08823

Built 1840

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block46
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningNBH
Sq Footage3,561
Acreage1.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$334,800
46%
Improvement Value:$395,500
54%
Total Assessment$730,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,915-6.2%
2024$11,636-12.9%
2023$13,361-2.3%
2022$13,676-1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft3,561DeedBook 7167, Page 1922

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft3,561DeedBook 6985, Page 328Recorded8/25/2017

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 1269, Page 848

Property Built

Built

Year Built: 1840