Skip to content

3021 Rt 27

Franklin Park, NJ 08823

Built 1952

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Nov 12, 2019

Property Information

Block46
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningNBH
Sq Footage1,834
Acreage0.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,500
39%
Improvement Value:$269,200
61%
Total Assessment$444,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,485-6.2%
2024$6,913-12.9%
2023$7,939-2.3%
2022$8,126-1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft1,834DeedBook 7168, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1952