Skip to content

4356 Rt 27

Princeton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 11, 1997

Property Information

Block6
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage1,164
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,100
64%
Improvement Value:$153,300
36%
Total Assessment$428,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,851+6.4%
2024$6,439+12.3%
2023$5,736-2.3%
2022$5,871-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,164DeedBook 2142, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1952