Skip to content

40 Lynwood Ave

Franklin Park, NJ 08823

Built 1974

Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block51
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page3401

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,660
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
55%
Improvement Value:$223,900
45%
Total Assessment$493,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+1.3%
2024$8,422+12.8%
2023$7,464+0.7%
2022$7,414+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1418, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1974