Skip to content

426 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1956

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block525
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9001

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage1,489
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,600
60%
Improvement Value:$188,700
40%
Total Assessment$468,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,430+5.8%
2024$7,023+17.9%
2023$5,956-2.2%
2022$6,088-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,489DeedBook 7556, Page 635

Property Sale

SaleMulti
$343,000
DeedBook 6078, Page 984

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 1469, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1956