Skip to content

488 Elizabeth Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 29, 2005

Property Information

Block514
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class15
Description1SB
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage1,512
Acreage6.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$435,000
79%
Improvement Value:$114,800
21%
Total Assessment$549,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,337+3.2%
2024$9,049+30.1%
2023$6,957-2.2%
2022$7,111-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 5815, Page 1728

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1415, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1962