Skip to content

573 Jerome Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1940

Last Sale Price
$14,750
Last Sale Date
Jul 1, 2064

Property Information

Block534
Lot37
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page9402

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningB-I
Sq Footage1,535
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
37%
Improvement Value:$190,900
63%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,124+20.2%
2024$3,430-13.6%
2023$3,972-2.3%
2022$4,065-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$14,750
DeedBook 1071, Page 485

Property Sale

Sale
$14,750

To:

Sq Ft1,535DeedBook 1071, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1940