Skip to content

23 Gallop La

Somerset, NJ 08873

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block57.01
Lot33.04
QualifierC0201
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page4203

Building Details

Building Class39
Description2S 1C TWNHME
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,441
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
36%
Improvement Value:$342,400
64%
Total Assessment$532,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+0.6%
2024$7,997+4.7%
2023$7,638+0.6%
2022$7,593+0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft2,441DeedBook 7081, Page 1903Recorded11/2/2018

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5600, Page 1982

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2323, Page 345

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 2149, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1997