Skip to content

18 Rolling Hills Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2008

Property Information

Block57.02
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page4201

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage2,350
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$590,100
62%
Improvement Value:$354,700
38%
Total Assessment$944,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,212+9.6%
2024$12,059+14.4%
2023$10,536-0.2%
2022$10,559+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$221,500
DeedBook 2159, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1995