Skip to content

19 Gallop La

Somerset, NJ 08873

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block57.01
Lot33.04
QualifierC0205
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page4203

Building Details

Building Class39
Description2S 1C TWNHME
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage2,316
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
36%
Improvement Value:$336,000
64%
Total Assessment$526,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,957+0.7%
2024$7,905+4.9%
2023$7,533+0.6%
2022$7,484+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft2,316DeedBook 7415, Page 3578

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 2099, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1997