Skip to content

621 Canal Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1825

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 22, 1975

Property Information

Block58
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningCP
Sq Footage2,621
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$365,200
49%
Improvement Value:$375,000
51%
Total Assessment$740,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,544+11.0%
2024$9,501+2.3%
2023$9,290-0.1%
2022$9,296-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft2,621DeedBook 1317, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1825