Skip to content

137 Blackwells Mills RdFranklin Twp, NJ 07316

Built 1830
Other Exempt

Last Sale Price
$146,250
Last Sale Date
Feb 14, 2067

Property Information

Block58
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings3
ZoningCP
Sq Footage6,540
Acreage66.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,136,900
62%
Improvement Value:$708,300
38%
Total Assessment$1,845,200

Sale
$146,250
DeedBook 1146, Page 98

Property Sale

Sale
$146,250

To:

Sq Ft6,540DeedBook 1146, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1830