Skip to content

28 Market St

Somerset, NJ 08873

Built 1995

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block61
Lot11
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage1,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,000
61%
Improvement Value:$223,600
39%
Total Assessment$573,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+2.8%
2024$8,361+16.9%
2023$7,154+1.0%
2022$7,086-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 2308, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1995