Skip to content

37 William St

Somerset, NJ 08873

Built 1840

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Mar 3, 2005

Property Information

Block67
Lot4
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage1,896
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$359,600
91%
Improvement Value:$35,400
9%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,636-17.6%
2024$8,054+18.4%
2023$6,802+1.1%
2022$6,726-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500

To:

Sq Ft1,896DeedBook 5726, Page 1613

Property Sale

Sale
$32,700
DeedBook 1298, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1840