Skip to content

40 Franklin St

Somerset, NJ 08873

Built 1860

Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block66
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage1,624
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,800
68%
Improvement Value:$166,000
32%
Total Assessment$510,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,788+4.1%
2024$7,481+21.7%
2023$6,144+1.5%
2022$6,054-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 6423, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1860