Skip to content

9 Market St

Somerset, NJ 08873

Built 1870

Last Sale Date
Jun 20, 2062

Property Information

Block64
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR10H
Sq Footage1,860
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$337,000
64%
Improvement Value:$187,400
36%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,912+3.7%
2024$7,631+20.8%
2023$6,317+1.4%
2022$6,231-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1870