Skip to content

10 William St

Somerset, NJ 08873

Built 1869

Last Sale Price
$55,900
Last Sale Date
Mar 19, 1984

Property Information

Block64
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage1,660
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$340,400
65%
Improvement Value:$180,500
35%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,888+3.7%
2024$7,606+21.0%
2023$6,288+1.4%
2022$6,201-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$55,900

To:

Sq Ft1,660DeedBook 1502, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1869