Skip to content

37 Franklin St

Somerset, NJ 08873

Built 1860

Last Sale Price
$598,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block69
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage1,832
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,800
57%
Improvement Value:$256,100
43%
Total Assessment$600,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,908+2.5%
2024$8,690+15.4%
2023$7,531+0.8%
2022$7,471-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$598,000

To:

DeedBook 7643, Page 1799

Property Sale

Sale
$283,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 6467, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1860