Skip to content

32 Franklin St

Somerset, NJ 08873

Built 1840

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block66
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class18
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage2,688
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$352,600
42%
Improvement Value:$496,600
58%
Total Assessment$849,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,042+1.5%
2024$11,868+11.8%
2023$10,617-0.1%
2022$10,625-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 7445, Page 1272

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 7245, Page 2359Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6157, Page 1015

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5002, Page 519

Property Sale

Sale
$450,000

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1384, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1840