Skip to content

39 Franklin St

Somerset, NJ 08873

Built 1860

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 25, 2016

Property Information

Block69
Lot10
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR10H
Sq Footage2,032
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,200
67%
Improvement Value:$175,000
33%
Total Assessment$530,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088+3.4%
2024$7,819+19.7%
2023$6,532+1.3%
2022$6,450-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 6856, Page 1176

Property Sale

SaleMulti
$215,500
DeedBook 1818, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 1606, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1860