Skip to content

4364 Rt 27

Princeton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$1,750
Last Sale Date
Aug 14, 2059

Property Information

Block6
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5.02

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage1,344
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
62%
Improvement Value:$171,900
38%
Total Assessment$453,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,955+5.9%
2024$6,565+3.0%
2023$6,373-2.4%
2022$6,529-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750
DeedBook 949, Page 140

Property Sale

Sale
$389,000

To:

DeedBook 7598, Page 1734

Property Sale

Sale
$1,750

To:

Property Built

Built

Year Built: 1953