Skip to content

57 Livingston Ave

Somerset, NJ 08873

Built 1955

Last Sale Date
Feb 16, 2023

Property Information

Block69
Lot5
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page5001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
ZoningR10H
Sq Footage1,720
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,000
58%
Improvement Value:$258,200
42%
Total Assessment$608,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,057+1.9%
2024$8,886+12.8%
2023$7,879+0.5%
2022$7,838-1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955