Skip to content

145 Old Georgetown Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 8, 2013

Property Information

Block8
Lot17
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SBL2G
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage2,052
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,200
56%
Improvement Value:$327,500
44%
Total Assessment$737,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,436+9.3%
2024$10,461+11.7%
2023$9,364-2.3%
2022$9,585-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 6685, Page 2788Recorded11/21/2013

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 1423, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1962