Skip to content

127 Old Georgetown Rd

Princeton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Date
Nov 6, 2063

Property Information

Block8
Lot22
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page08

Building Details

Building Class16
Description1SF G
Dwellings1
ZoningRR5
Sq Footage2,050
Acreage3.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$433,700
60%
Improvement Value:$284,100
40%
Total Assessment$717,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,325+9.5%
2024$10,342+12.1%
2023$9,227-2.3%
2022$9,445-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$594,900

To:

Sq Ft2,050DeedBook 7451, Page 394

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2112, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1960