Skip to content

167 Johanson Avenue

Hillsborough, NJ 08844

Built 1955

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 9, 2008

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityHillsborough Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SAL S 1BG
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,477
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$335,000
68%
Improvement Value:$160,200
32%
Total Assessment$495,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,929+7.4%
2024$9,241+6.1%
2023$8,713+5.2%
2022$8,284+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To: Savitt, S & L Trsts Savitt, B M Tst

Sq Ft1,477DeedBook 6162, Page 1936

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5435, Page 991

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 1811, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1955