Skip to content

143 So. 12th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1945

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 23, 1992

Property Information

Block102
Lot48
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,500
68%
Improvement Value:$107,000
32%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,877-5.0%
2024$7,241+23.7%
2023$5,855-6.1%
2022$6,235-3.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000

To:

Sq Ft1,267DeedBook 1867, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1945