Skip to content

707 Kennedy Blvd.

Manville, NJ 08835

Built 1940

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block214
Lot3
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,600
69%
Improvement Value:$88,200
31%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,945-1.1%
2024$6,012+4.9%
2023$5,731+5.1%
2022$5,451-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 7106, Page 2603Recorded3/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1940