Skip to content

118 So. 7th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1910

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 10, 2025

Property Information

Block107
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$221,500
70%
Improvement Value:$92,900
30%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,474+3.6%
2024$6,248+12.3%
2023$5,562+1.9%
2022$5,457-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 7626, Page 3179Recorded7/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1910