Skip to content

717 Washington Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1942

Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block107
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,500
58%
Improvement Value:$168,200
42%
Total Assessment$400,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387-1.6%
2024$8,520+6.6%
2023$7,996+7.4%
2022$7,444-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 7076, Page 3073Recorded10/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1942