Skip to content

1411 Roosevelt Ave

Manville, NJ 08835

Built 1930

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
May 29, 2015

Property Information

Block126.01
Lot30.01
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
64%
Improvement Value:$115,100
36%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607-0.1%
2024$6,611+9.1%
2023$6,062-2.4%
2022$6,210+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6803, Page 1117Recorded6/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930