Skip to content

210 So. 6th Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 4, 2010

Property Information

Block146
Lot67
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$199,400
58%
Improvement Value:$144,500
42%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+1.2%
2024$7,089+0.3%
2023$7,070+3.7%
2022$6,821+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000

To:

Sq Ft1,266DeedBook 6331, Page 3310

Property Built

Built

Year Built: 1920