Skip to content

56 No. Arlington St.

Manville, NJ 08835

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 1996

Property Information

Block158
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF 2CG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,800
60%
Improvement Value:$134,600
40%
Total Assessment$338,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+3.6%
2024$6,782-5.7%
2023$7,188+0.5%
2022$7,155+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941