Skip to content

22 Mazur St.

Manville, NJ 08835

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block228
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,000
66%
Improvement Value:$123,200
34%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516-1.3%
2024$7,616+4.3%
2023$7,304+3.1%
2022$7,085+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951