Skip to content

905 Lincoln Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1927

Last Sale Date
Jul 12, 2021

Property Information

Block191
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SB 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,025
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,700
47%
Improvement Value:$199,300
53%
Total Assessment$376,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739-0.9%
2024$7,813+0.6%
2023$7,766+2.6%
2022$7,572+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927