Skip to content

202 Jasinski Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block197
Lot1.06
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1.5 SF 1CG
Dwellings1
ZoningS-75
Sq Footage1,146
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,500
60%
Improvement Value:$166,300
40%
Total Assessment$415,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,421-1.6%
2024$8,556+2.6%
2023$8,337+7.2%
2022$7,780+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960