Skip to content

826 Kennedy Blvd.

Manville, NJ 08835

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block202
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$212,100
49%
Improvement Value:$223,900
51%
Total Assessment$436,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,193-5.8%
2024$9,755+25.7%
2023$7,762+3.4%
2022$7,510+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 7374, Page 2913

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 6663, Page 3059Recorded8/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960