Skip to content

420 White Ave.

Manville, NJ 08835

Built 1953

Last Sale Price
$401,500
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block245
Lot24
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityManville Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 SF 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,213
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,500
56%
Improvement Value:$195,200
44%
Total Assessment$438,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,175-2.3%
2024$9,395+8.8%
2023$8,631+3.4%
2022$8,351+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$401,500

To:

Sq Ft1,213DeedBook 7458, Page 3124

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6351, Page 1258

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 1924, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1953